20 stycznia 2019, imieniny obchodzą: Fabiana, Sebastiana, Dobroniegi

~Wójt zmienił zdanie.
19:21 20-01-2019
~Nikomu nie jest na rękę, aby cokolwiek
19:14 20-01-2019
rozliczać. Wiesz, jeśli np. jakiś radny majstruje przy działkach, aby je... więcej »
~Hahaha
19:06 20-01-2019
Nie pozostaje, tylko przychodzi z nową umową. Standardy PSLu trwają w... więcej »

Mamy umowę pomiędzy NOK-iem, a Natalią Przybysz

Komentarzy (43)
09-02-2018

Ponad roczna batalia o dostęp do informacji publicznej zakończona. Kilka spraw sądowych, grzywna, a w konsekwencji wypowiedzenie z pracy dla pani dyrektor Nadarzyńskiego Ośrodka Kultury.

Tak zakończyła się sprawa, w której jeden z mieszkańców, chciał sprawdzić jak wydatkowane są publiczne pieniądze. Nie zgadzała się na to jednak pani dyrektor Kamila Michalska tłumacząc, że konkretna umowa zawarta pomiędzy nią, a artystką Natalią Przybysz, ma klauzulę poufności i takowego dokumentu wydać nie może.

Dzisiaj mieszkaniec ten umowę jednak otrzymał i jak widać najważniejszy punkt o który toczył się bój brzmi:

Organizator zobowiązuje się do zachowania poufności wszystkich informacji, które uzyskał w związku z realizacją niniejszej umowy, a mogących naruszyć interes ekonomiczny, finansowy lub prawny Agencji oraz wykonawcy.

Kto zatem miał rację?

Według Samorządowego Kolegium Odwoławczego Ustawa o dostępie do informacji publicznej nie zawiera pojęcia "tajemnica przedsiębiorcy", natomiast zawiera definicję "tajemnica przedsiębiorstwa" przez którą rozumie się nieujawnianie do wiadomości publicznej informacji technicznych, technologicznych, organizacyjnych, lub innych posiadających wartość gospodarczą, co do których przedsiębiorca podjął niezbędne działania w celu zachowania ich poufności. Natomiast w niniejszej sprawie sama wola agencji do ukrywania pewnych informacji nie oznaczała, że stanowiły one tajemnicę.

Czy tajemnicą która mogłaby naruszyć interes ekonomiczny mogło być wynagrodzenie artystki? Czy może to, że zażądała ona 9 krzeseł, słoiczka miodu, oliwy z oliwek, albo pomidorów koktajlowych?

W umowie nie ma, żadnych informacji o patentach, czy też informacji technicznych, technologicznych, które mogłaby przejąć konkurencja. A jeżeli takich nie ma, to czy ujawnienie takiej umowy mogłoby narazić artystkę, czy agencję na straty? 

Z tego co wiemy, pani dyrektor w swoim uzasadnieniu próbowała powoływać się na art. 29a ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej mówi, że "nie ujawnia się:

wysokości wynagrodzenia podmiotu świadczącego usługi lub realizującego dostawy z zakresu działalności artystycznej lub twórczej,
danych osobowych podmiotu świadczącego usługi lub realizującego dostawy z zakresu działalności kulturalnej, związanych z posiadanymi prawami wyłącznymi
jeżeli do tych usług lub dostaw nie stosuje się przepisów ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych, a podmiot ten zastrzegł, że powyższe informacje nie mogą być udostępniane. Tymczasem w umowie nie ma takiego wyraźnego zastrzeżenia. Nie ma też wyraźnej informacji, aby w szczególności zastrzec wysokość wynagrodzenia.

Czy zatem ogólny zapis w umowie bez zastrzeżenie nawet tajemnicy wynagrodzenia, może być poufny?

W całym tym zamieszaniu, ktoś chyba jednak zapomniał o jednej rzeczy, to była umowa zawarta z jednostką gminną, a więc zaliczaną do sektora finansów publicznych. Jako taka nie ma ograniczenia jawności i podlega ściśle regulacjom ustawowym. Jeżeli ustawa nie przewiduje tajności dla danej informacji, to informacja taka powinna być ujawniona.

Komentarze:
20-02-2018
~gość:
A jednak jest klauzula poufności w tej umowie?
19-02-2018
~tym:
Zmarnowano 14 tysi plus hotele itd.... co za bełkot?Manipulacja iście gebelsowska.Przypomnę tylko, że impreza była biletowana. Nie wiem czy sprzedała się w całości, czy rzeczywiście część kasy dopłacił NOK. Jeżeli dopłacił, to napewno nie owych 14 tysi, bo napewno jakieś bilety się sprzedały. Można za te pieniądze wysłać dzieci na jakiś obóz? Oczywiście, można. Ale jakie dzieci? Z rodzin patologicznych? Moczymordów i nierobów? Dlaczego moje dziecko nie kwalifikuje się do takiej dotacji? Bo pracuję? Bo zarabiam? Czy z moich podatków nie mam prawa uczestniczyć w imprezie, która mi się podoba? Fakt faktem. Wydatkowanie kasy publicznej musi być transparentne. Podatnicy mają prawo wiedzieć na co idą pieniądze publiczne. I tu szefowa NOK popełniła błąd - nie musiała przedstawiać całej umowy, wystarczyło podać kwotę. Czy 14 tysi brutto to dużo? Odejmijmy vat, odejmijmy podatki. Podzielmy resztę na 10 osób (to nie jest tylko zespół - to kierowca, obsługa techniczna, menadżer). Jak mają po parę stówek na łeb to wszystko. Dużo? Mało? Kwestia punktu widzenia.Tak czy inaczej pis po raz kolejny pokazał jak trzymać głupi lud za mordę.   więcej
14-02-2018
~ten zly do prawo do życia:
tomasz 3.18 muchalski :D rozjebalo mnie to hehehe
12-02-2018
~lila:
a dlaczego pani Michalska wciąż urzeduje w noku chyba została zwolniona a jest tam chyba codziennie z jakimiś papierami lata
12-02-2018
~S:
do ~Panie S oraz do ~Do S ylwek: Z kimś mnie jeden z Was myli, ale chrzanić to. A wpis drugiego z Was udowadnia moją tezę, że do opłacania Zenka nikt się nie przypierdzielił, mimo, że jego gaża to więcej niż 14 koła Pani Przybysz. To znaczy, że jednak się przypierdzielacie...  więcej
11-02-2018
~Wreszczie zaczyna być normalnie!:
Wreszcie zaczyna się ujawniać wszelkie umowy dot. działalności publicznej. mam nadzieję, że od tej pory jawność życia publicznego będzie już w Nadarzynie standardem. No chyba, że wygra Zwoliński.
11-02-2018
~głosujcie na Zwolińskiego ,to przywróci do pracy Muchalskiego:
Znowu będzie jak dawniej.
11-02-2018
~czas na odgrzybienie Nadarzyna:
ta sprawa jest jak papierek lakmusowy. brak jawnosci to sztandarowe hasło grzybowej sitwy. wybierzcie zwolinskiego a bedzie tak dalej. on sam na fb broni michalskiej i ze miala racje sie procesujac. wybierzcie zwolinskiego a bedzie tak dalej.
11-02-2018
~do czyja decyzja:
kazdy ratuje swój stołek,nie będzie się narażał.Wcześniej zwróciłam na to uwagę,że wykonujesz polecenia jek marionetka,póżniej okazuje się,że zostałeś sam,nie ma winnych,nikt cię nie obroni.Tak wygląda stary układ.Takich spraw będzie więcej,wcześniej czy póżniej trzeba będzie się tłumaczyć i rozliczyć.To czego się teraz dowiadujemy to początek góry lodowej.Dlaczego tyle tu spraw było niejawnych.  więcej
11-02-2018
~czyja decyzja:
mam takie przemyślenie czy pani dyrektor Michalska sama podjela taką decyzję, żeby nie ujawniać tej umowy nawet jak była ta decyzja SKO? Jakoś mi to się nie klei. Na pewno powiedziała szefom. Na pewno kazali jej tak postąpić i kazali mecenasowi. sp.Grzyb był chyba ugodowy, więc jeśli kłótnia i polecenie iść do sądu, to raczej p.Muchalski. Daję 9 na 10, że pani dyrektor dostała polecenie służbowe od zastępcy, że ma tak a nie inaczej postąpić. Może się myle. Ale jeśli nie, to pan zastepca powinien ją obronić i powiedzieć: to ja dałem polecenie służbowe pani Kamili. Chyba ze robila to wszystko po swojemu.  więcej
11-02-2018
~niech przyjdą te owieczki :-) , co były na sesji, niech przyjdą:
im liczniej przybęda i odezwa sie swoim głosem tym szybciej wyborcy zrozumieja prawdę, , kto i za co broni koryta i wyciagna wnioski. Samym narzekaniem nic sie nie da zrobić niestety
10-02-2018
~Debata:
Debatę to kandydat PSL i jego sitwa niedługo będą prowadzić z prokuratorem.
10-02-2018
~Tak i pewnie jako publicznosc:
będzie to bydło, co było na sesji?
10-02-2018
~Zróbmy debatę Nowak - Zwoliński:
niech pan Nowak wezwie pana Zwolińskiego na debatę , niech TV Nadarzyn lub inny podmiot ją zorganizuje , np szkole w Ruśću lub w Nadarzynieśmiało i z odwagą, zaproście TV regionalną zobaczymy efekt i kto sie czego obawia. 3 rundy rozliczenie perspektywydoświadczenie i osiągniecia  więcej
10-02-2018
~14 000 zł za dwie godziny rzępolenia dla kilkudziesięci osób?:
Jeszcze zrozumiałbym koncert dla kilku tysięcy osób. Za 14 000 zł można by było zapłacić za zajęcia dla naszych dzieci, pomóc naprawdę ludziom w trudnej sytuacji , przecież to kpina i ambicje byłej pani dyrektor, wolałbym aby opłaciła wakacje lub zimowisko dla wielu dzieci. Ale za publiczne pieniążki łatwo zyskać sobie życzliwość   więcej
10-02-2018
~do xxx:
Rozpisujesz się z rzekomym znawstwem więc wytłumacz w jaki sposób ujawnienie umowy (abstrahując od przepisów o jawności finansów publicznych) narusza "interes finansowy, ekonomiczny lub prawny", a jeśli nawet by naruszał to jak można udowodnić bezpośredni związek przyczynowy miedzy zaistniałą ewentualnie szkodą a dokonanym ujawnieniem. Prawnikowi p. Przybysz można jedynie życzyć szczęścia bo jeśli się zdecyduje na wystąpienie z pozwem to te będzie mu bardzo potrzebne.   więcej
10-02-2018
~Bezdomny:
jest u nas w noclegowni kilka miejsc.Tylko tu nie przyjmują z takimi wynikami 3,18.Tu trzeba być grzecznym.
10-02-2018
~0,7 zgłoś się:
tomku dzisiej ostatki
10-02-2018
~Na Starej Wsi aż huczy:
Kocica pogoniła kocura Tomka i Tomaszek grzecznie podkulił ogonek i wrócił do swojej baby.
10-02-2018
~Zadza sie naszymi pieniedzmi jak swoimi wlasnymi.:
Wywalic Cale to towarzystwo ! ! ! Robia jeszcze tajemnice uniemozliwiajac mieszkancom wgladu do dokumentow. SKANDAL. ! ! ! ! ! !
10-02-2018
~jawnie z finansów publicznych:
Nie byłoby całej sprawy gdyby nie ukrywanie umowy. Uwaga: kto robi coś odpłatnie za finanse publiczne MUSI wiedzieć że to jest w pełni jawne. Nie ma żadnego ukrywania.
10-02-2018
~prawo do życia:
weganka co własne dziecko zabiła - niesławna gwiazda noku pod dyrekcją Kamili Michalskiej z Grzybowego nadania, (nie)kontrolowana przez Tomasza 3.18 Muchalskiego i Edi Gawrońską, broniona przez Zwolińskiego, Siwę i Wacławiak. sitwa w pełnej krasie.  więcej
10-02-2018
~czas na odgrzybienie Nadarzyna:
koszt = miesięczny udział wszystkich dzieci w zajęciach nok
10-02-2018
~Stan:
Ile zrobiła dobrego? Jak to się mówi wyżej s... niż dupę miała. Popytaj mieszkańców, kto uczestniczył w imprezach NOKowskich. Kółko wzajemnej adoracji. Jedna ze starszych pań chciała iść na koncert, ale gdzie tam powiedziała że 50 zł za bilet to dla niej za drogo, a jak jakaś para emerycka chciała iść na taki koncert to musiałaby dać 100. Kogo na to stać. Inna sprawa, był kurs nauki obsługi komputera, mimo że moja parę osób się chciało zapisać to się okazało że już nie ma miejsc, bo już pozapisywani byli znajomi króliczka. To dla kogo był w końcu ten NOK? Czytałem, że pani Dorotka się oburzyła na Nowaka, że powiedział, że w NOK nie było pluralizmu, a był? Było to co p. dyrektor uważała za słuszne, a nie to co mogło być dobre dla wszystkich. Jak robiła pożegnanie wakacji w Wolicy to ją skręcało, że musi zespół disco polo zamówić.   więcej
10-02-2018
~mieszkanka do xxx:
to się nie zatrdudnia artystów co chca jakieś dziwne umowy ,bo to gmina ,a nie klub z disco.Jak jej sie niepdobało nikt jej nie zmuszał grac i śpiewać w gminie .Gmina ma jawne przepisy prawne i taka artystka z bożej łaski nie bedzie dyktować gminie warunków ,nie podoba się to po kiego tu przyjezdzała ? i tyle w temacie   więcej
10-02-2018
~Xxx:
Ja nikogo nie starsze tylko po co to całe palowanie się nawzajem i robienie jeszcze większych kosztów było stało się czemu nikt nie pisze co zrobiła dobrego? A nie wątpliwe zrobiła nie popełnia błędów tylko ten co nic nie robi.
10-02-2018
~008:
do xxx. Nie strasz prawnikami, bo prawnik gminny, który pisał pani Michalskiej pisma do SKO i WSA przegrał tę sprawę.
10-02-2018
~Xxx do mieszkanka :
A wie Pani co terazrobi prawnik Pani przybysz? Zacierarączki bo Pani przybysznie będzie musiała nic robić by zarobić bo gm. Nadarzyn jej będzie płacić odszkodowania za udostępnienie treści umowy
10-02-2018
~008:
A ja wolę wiedzieć ile i na co wydaja moje podatki gminni urzędnicy. Pani Michalska nie jest dla mnie żadnym wyjątkiem. Kwota wynagrodzenia plus dodatkowe koszty organizatora to ok 17-18 tys. zł . Jak za żabi skrzek to trochę sporo, no ale to moja opinia.  więcej
10-02-2018
~mieszkanka do xxx:
gdyby dyrektoe NOK podała ile zapłacilismy z naszej gminy ,a nie ukrywała sadziła się za nasze gminne pieniadze przegrywała sprawy sadowe,to nikt by nie miał nic do niej.A tak wyszło jak wyszło po co było ukrywać przed mieszkańcali ile wydał z budrzetu gminy na ten koncert ,sama sobie nagrabiła ,a wy tu jej obrońcy robicie wielkie halo.Gdy spiewali inni artyści kiedys to gmina podawał do publiczej wiadoości ile nas to kosztowało.A pani dyrektor zobiła z tego wielkie widowisko ,wiec uwarzam ja osobiscie ,ze prawidłowo poniosła konsekwencje sprzeciwiajac sie woli ugułu i przełozonemu.  więcej
10-02-2018
~Inwitro to dzisiaj ja.:
Jak można promować kobietę która się chwali że wyskrobała swoje dziecko.
10-02-2018
~można poprzeć wszystkich kandydatów:
Czego ci ludzie się nadal boją? Ten strach już poprzyrastał jak widać do mieszkańców. 20 lat w strachu.
10-02-2018
~Xxx:
Tak ten portal ma za zadanie wzbudzać niepokoje społeczne tylko nie rozumiem czemu to ma służyć bo w nie jednej gminie (biedniejszej) zaprasza się artystów z wyższej półki. Dla kogo oni grają o śpiewaj dla wójta , dr , nie dla nas mieszkańców byśmy mieli czas się integrować wspólnie spędzać czas i to jest piękne dlatego nie rozumiem po co to całe zamieszanie.  więcej
10-02-2018
~Do NOv:
Proszę poczytać orzecznictwo SN i NSA tej sprawie a później dopiero się wypowiadać, chyba że ktoś jest wyznawca teorii prezentowanej przez jednego prawnika w stylu "podpisywał ale nie zawierał".
10-02-2018
~Leokadia:
A możesz rozszeżyć na jakiej podstawie mogą być roszczenia? Jakie poniosą straty w związku z ujawnieniem tej umowy? Czy tylko piszesz żeby pisać?
10-02-2018
~krzaczek2:
Czy ktoś się tu nauczy posługiwać przecinkami?
10-02-2018
~NOv:
§5p5 No to otwarta droga dla roszczeń ze strony wykonawcy i agencji chtpyba...
10-02-2018
~Panie S:
Z dedykacją dla pana. Jak widać p. dyrektor i za Zenka płaciła
10-02-2018
~czas na odgrzybienie Nadarzyna:
Panie Komisarzu, kiedy audyt w noku?
10-02-2018
~Do S ylwek:
Prosze cie, daj na wstrzymanie
09-02-2018
~S:
A jak przyjechałby Zenek, za którego zapłaciliby 40 koła, to by były achy i ochy. Już dajcie na wstrzymanie, od jakiegoś czasu bardzo przestaję lubić ten portal. Szukanie sensacji, haków, sraków.
09-02-2018
~czy było warto???:
niech ktoś kto był na tym koncercie się wypowie, czy było warto ????
09-02-2018
~czas na odgrzybienie Nadarzyna:
zmarnowane 14.ooo + hotel + wyżywienie. wszystko na koszt mieszkańców gminy Nadarzyn.
 
Copyright © 2010 - 2019 Nadarzyn.tv
WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE. DALSZE ROZPOWSZECHNIANIE ARTYKUŁÓW, ZDJĘĆ, FILMÓW, TYLKO NA PODSTAWIE PISEMNEJ ZGODY WŁAŚCICIELA PORTALU